Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı Önerileri

Beğendiysen Oy Ver

Vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olan doğal süreç terlemedir. Fiziksel aktivitelerin yoğunluğu, sıcaklık, korku veya öfke gibi duygular sık ve fazla terlemeye yol açabilir. Normalden fazla terlemeye de aşırı terleme denir. Bu terleme türü genel olarak obezite, kan dolaşımı bozuklukları, anksiyete ve stres neden olabilirken; tıbbi sebepleri ise ateş, lösemi, diyabet ve menopoz gibi rahatsızlıklardır.

Daha çok ellerde, ayaklarda ve koltuk altında görülebilir. Uyanıkken ya da uyku anında da terleme gerçekleşebilir. İnsanlar özellikle de yaz aylarında bu aşırı terleme yüzünden rahatsız olabilirler.

Aşırı Terleyenler İçin Öneriler

Baharatlı yiyecekler, çok fazla tuz ve acı tüketimi terlemeye neden olabileceği için az tüketilmesi önemlidir. Alkol tüketimi de yanında tüketilen mezeler nedeniyle terlemeye neden olabilmektedir. Her gün duş almak en azından kişinin kendini kötü hissetmesinin önüne geçecektir. Bunun yanında terlemeye neden olacak kıyafetlerden de uzak durmak terlemeyi azaltacaktır.

Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı Önerileri

Adaçayı: Son derece sıkılaştırıcı bir bitkidir. 2 bardak sıcak su içine 1 çay kaşığı adaçayı ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra da terleyen bölgelerinizi silin. Haftada birkaç gün uygulanması faydalı olacaktır. Aynı zamanda bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı adaçayı ekleyin ve demlemeye bırakın. Her gün sabah akşam içmeye devam edin.
Siyah çay: Her gün düzenli olarak içebilirsiniz. Bununla beraber soğuduktan sonra terleyen bölgelere temiz bir bez yardımıyla sürebilirsiniz.