Anason Nedir, Nasıl Bir Bitkidir ?

5 (100%) 2 votes

Anason, Anadolu da yetişen bir bitkidir. Baharat olarak kullanılan, mutfakların göz bebeği anason, apaiaceae ailesinden gelir. Pinpinella anisum olarak tanınır. Kimyon ve kırmızıbiberden sonra, yemeklerin olmazsa olmazıdır. Otsu bir bitki grubuna girer. Kökeni ise, maydanozgiller ailesini aittir. Boyu 60 cm ye kadar uzayabilir. Gövdesi ise, silindiri andırır. Etrafında tüyler ve çizgiler vardır. Anason bu bitkinin tohumudur. Yani en faydalı olan tarafından söz ediyoruz. Çin anasonu olarak bilinen bu tohum, baharatı ile ülkemizde çok rağbet gören, sevilen bir baharat alarak bilinmektedir. En çok yetiştirildiği şehirler, Burdur, Muğla, Denizli, Antalya olmak üzere hem Ege bölgesinde hem de Akdeniz bölgesinde, yetiştirilmeye ve üretilmeye devam etmektedir. Faydaları oldukça çoktur.

Anasonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Balgam sorunlarına iyi gelir. Çok iyi derecede balgam söktürücü özelliğini taşır.
Boğaz ağrılarına iyi gelir. Soğuk algınlığında tedavi edici bir etkiye sahiptir.
Akciğerleri rahatlatarak, daha rahat nefes alıp vermeye, yardımcı olur. Solunum yolu hastalıklarına çok iyi gelir.
Yemeklerden sonra aniden oluşan hıçkırığa oldukça iyi gelir. Hıçkırığı giderir.
Mide problemlerine iyi gelir. Mide yaralarına, mide yanmalarına, hatta mide bulantılarına, çok iyi geldiği söylenmektedir.
Gaz sorunları için ideal bir içecek türüdür.
Yemeklerde baharat olarak kullanılır. Yemeklere oldukça lezzet kattığı söylenmektedir.
Anason, hazımsızlığa iyi gelir. Çay olarak içildiğinde, formda kalmaya yardımcı olur.Sinirleri yatıştırır,sakinleştirir.