Afganit Taşının Faydaları Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

İsminden de anlaşılacağı gibi Afganistan’da çıkartılıp işlenilen değerli bir taştır. Bu değerli taş ilk kez Afganistan’ın şehirlerinden olan Badehşah’ ta çıkarılmaya başlanmıştır. Bu taşın normal olarak görebileceğimiz rengi mavi renktir. Ama bazı yerlerde siyah rengini andıran koyu mavi renklerine de rastlanmaktadır. Bu değerli taşın mavi renkte olması görsel açıdan da bir şölen vermesi anlamına geliyor. Dışardan bakıldığında olağanüstü parlaklıkta ve mükemmel güzellikte bir görsele sahiptir. O kadar güzel bir renge sahiptir ki hayran kalmamak elde değildir. İlk olarak Badehşah şehrinde çıkartıldığını söylemiştik. Çıkartıldıktan sonra Londra’da bir müzede sergilenmek üzere İngiltere’ye yollanmıştır. Afhanit taşı dünyanın farklı birçok ülkelerinde çıkarılmaya devam ediyor. Bu ülkelerden olan; Kanada, Almanya, Rusya ve Hindistan başlıca çıkartıldıkları yerler olarak belirtebiliriz. Ama en çok çıkarıldığı yani vatanı dediğimiz yer tabiki de Afganistan’dır. Bu değerli taşın çıkarılmış oldukları yerlerde sodalit, kalsit ve lazuritlerde çıkarılmaktadır. Değerli olarak adlandırılan bu ve bunun gibi birçok doğal taşların insanlar açısından oldukça fazla yararları vardır. Bu yararları arasında gerek fiziken gerekse de ruhen faydaları göz ardı edilemez bir konumdadır.

Afganit Taşları’nın Faydaları Nelerdir ?

  • Bir insanın sağlıklı olarak yaşamasındaki en önemli sistemlerinden biri haliyle bağışıklık sistemidir. Ve bu sistemin sağlıklı olması hayati önem taşır. Afganit taşları insan vücudundaki önemli sistem olan bağışıklık sistemine yararı oldukça fazladır.
  • Soğuk kış günlerinde insan vücudu soğuk havaya ve ortama çok kolay bir şekilde yenik düşer. Bu yenik düşmeler de insan vücudunun direncini oldukça az seviyelere çeker. Az sevilere çekin vücut direnci insanın halsiz olmasına neden olur. Bu değerli taşlar ise insanın vücut direncini artırdığı gibi sağlıklı bir yapıya da sahip olmasını sağlar.
  • Öğrencilerin her zaman sıkıntısını çektiği unutkanlık sorunu oldukça sıkıntılı bir dönemdir. Bu gibi sıkıntılar da hem okulda hem de normal hayatta engel teşkil eden sorunlardır. Bu değerli taşları kullanmak ise zihnin daha sağlam ve kuvvetli olmasına katkı sağlar. Bunların yanında zihnin ruhsal açıdan zedelenmesi durumlarına karşı da birebir diyebileceğimiz ilaç görevini üstlenir.
  • Kış günlerinin soğukluğundna dolayı veya dondurmaların aşırı bir şekilde tüketilmesinden dolayı insanların boğazlarında şişme veya yenilen ürüne göre iltihaplanmalar meydana gelir. Bu gibi sıkıntıların önüne geçmek için ise bu değerli taşların kullanılması halinde çözücü yöntemlerin ortaya çıkması sağlanır.
  • Kalabalık ve ya sosyal bir ortam içerisine sıkça giren kişilerden iseniz özgüven aşamasında problem yaşamazsınız. Ancak içe dönük yani dış dünyaya kapalı bir huyunuz var ise kendinize olan özgüveninizde de bir takım sorunlar var demektir. Afhanit taşlarının kullanmanız halinde kendinize olan özgüveninizi tazeler ve daha fazla sağlam adımlar atmanız sağlanmış olur.
  • Hayatın bizlere getirmiş olduğu şartlar altında çalışmak birçok insanı memnun etmese de mecburiyetten dolayı o işleri yapmak zorunda kalırlar. Eğer böyle bir yaşama katlanmak istemeyenler için girişimci ruhlarını çıkarıp ortaya koymaları halinde ve istedikleri, planladıkları bir şekilde gelişme göstermeleri halinde hayal edilen hayatı gerçeğe dönüştürme şanslarına sahip olur. Bu gibi durumları gerçek hayatta faaliyet haline getirmek için bu değerli taşlardan yardım almamız sayesinde istediğimiz amaç ve hedeflere ulaşmamızı garanti altına almamız sağlanır.
  • Bu dünyaya gelen tüm insanların birer amaçları vardır. Bu amaçlar doğrultusunda önümüze gelen fırsatları da değerlendirerek iyi bir yaşama kavuşmayı hedefleriz. Bu amaç doğrultusunda ilerlerken de kendimizi ne derece de iyi ifade etmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Kendisini iyi ifade eden bir kişi de diğer insanlar ile olan iletişimini güçlendirmiş olmuştur demektir. Bu sayede istenilen ve amaçlanan hedeflere ulaşmak açısında önümüzdeki zorlukların daha kolay aşılacağı anlamını çıkarabiliriz.
  • Temizlik tabiki de imandan gelir. Temiz olmak insanın iç huzura kavuşmasını da sağlar. Ama aşırı derece de temizlik yapmayı düşünmek ise temizlik hastalığı kavramına girer. Bu gibi durumda insanın psikolojisinin bozulmasına neden olur. Bu değerli taşların kullanılmaları durumda ise temizliğin dozunun nasıl ayarlanması gerektiği konusunda aydınlığa kavuşulması sağlanır. Herşeyi ayarında ve kıvamında yapılmasının önü açılır.
  • Bir olay veya durum karşısında kimi insanlar çok aşırı derece de o olaydan etkilenip kendilerinin içe dönük yaşamasına neden olurlar. Bunun tam tersini düşünmek gerekirse, olay veya durumlardan hiçbir şekilde az da olsa etkilenmeyen kişiler de bir o kadar itici bir tavır sergilemelerine yol açar. Bu değerli taşlar sayesinde her olay karşısında duygusuzca yaklaşmak yerine duygulu ve sevecen bir şekilde yaklaşmanın gereklilikleri sağlanır.
  • Çevremizde bazı insanların mallarına ne kadar önem verdiklerini ve hiçbir kimse ile paylaşmak istemediklerine şahit oluruz. Bu gibi durumlar o cimrilik yapan kişinin insanlar tarafından daha doğrusu bir toplum tarafından dışlanması anlamına gelir. Bu gibi kötü durumların önüne geçmek adına Afganit taşların kullanılması durumunda cimrilik gibi özelliklerin yerine cömert ve paylaşımcı bir ruh özelliği insana aşılanır. Bu sayede sosyalleşme ile o kişinin toplum içerisindeki yeri de önemli bir seviyeye gelmiş olur.

Son olarak bu değerli taşların çakmalarından yani sahteleri yapılarak piyasaya satışa sunulanlarından kaçınmak gerekir. Bu sahteciliği yaparken de normal bir taşın üzerine tozların yapıştırılarak veya boyamaları yapılarak gerçekmiş hissi veriliyor. Bu gibi durumlarda taşın bir çakmak veya kibrit yardımı ile alt kısmında az bir şekilde olacak şekilde yakılması halinde toz veya boyaların yanması durumunda bu taşın sahte olduğunu anlamalıyız. Eğer taşta hiçbir değişim ve başkalaşım gözlenmiyor ise orjinal değerli taş olduğu kararına varabiliriz. Bunun içinde değerli taş alınacak kişi veya kurumları iyi araştırmak gerekiyor.