16. Yüzyıldan Günümüze Kalmış 30 Tablo

Beğendiysen Oy Ver

Sanat Tarihi boyunca aşk birçok kez farklı alanlarda kendine yer buldu. Bu alanların başında resim gelmektedir. Aşk konusu günümüzde olduğu gibi geçmişte de benzer şekillerde işlendiğini bu tablolar sayesinde anlayabiliyoruz. Yüzyıllardır ressamlar çeşitli tablolar ile aşk konusunu başarı ile işlemiştir. Bu tabloların çoğu günümüze kadar gelmiş ve birçok resim galerisinde kendine yer bulmuştur. Hepsi birbirinden kaliteli ve anlamlı olan bu tablolar defalarca sanat tutkunu insanlar tarafından ziyaret edilmiştir. 16. yüzyıldan günümüze kalmış 30 tablo şu şekilde sıralanmaktadır.

Aynanın Önündeki Kız

1515 yılında resmedilmiş olan tablo şu anda İspanya’nın Barcelona şehrinde sanat severlerle buluşmaktadır. Aynaya bakan kıza bak adamın aşkı tasvir edilmiştir.

Düğün Dansı

1566 yılında Pieter Bruegel the Elder tarafından çizilmiştir. Tabloda herkesin sevinç içinde oynadığı görülmektedir. Tablo Amerika’da Detroit Sanat Enstitüsünde sergilenmektedir. Mutlu Birliktelik

Mutlu Birliktelik

Paolo Veronose tarafından 1575 yılında çizilmiş bir resimdir. Fotoğraftaki herkesin mutluluk içinde olduğu görülmektedir. Tablo şu anda İngilitere’de Uluslararası galeride sergilenmektedir.

Venüs ve Adonis

Peter Paul Rubens’in en ünlü eserlerinden birisi olan Venüs ve Adonis 1610 yılında resmedilmiştir. Tablo Venüs ve Adonis’in mutlu birlikteliğini tasvir etmektedir. Tablo Almanya’nın Kunstpalast Müzesi’nde sanatseverlerle buluşmaktadır.

Bir Çiftin Portresi

Frans Hals tarafından 1622 yılında çizilmiştir. Fotoğrafta bir çiftçinin mutlu bir şekilde eşiyle birlikte oturduğu görülür. Tablo Hollanda’nın Rijksmuseum kentinde sergilenmektedir.

Huzur

Peter Paul Rubens’in bilinen eserlerinden biridir. 1634 yılında çizdiği bu resimde bir annenin kızına olan sevgisi tasvir edilmektedir. Eser Amerika’da Yale Sanat Müzesinde sergilenmektedir.

Bir Kadeh Şarap

Jan Wermer van Delft tarafından 1661 yılında çizilen tabloda bir adamın eşine bir kadeh şarap doldurduğu görülmektedir. Tablo Almanya’da Berlin Devlet Müzesinde Sergilenmektedir.

Aşk Mektubu Yazan Kadın

1700 yılında çizildiği düşünülen bu eserin kim tarafından çizildiği tam olarak bilinmektedir. Tablo şu an Hindistan’ın Delhi Ulusal Müzesi’nde sergilenmekedir.

Körebe

Jean Frogonard tarafından çizilen bu eser körebe oynayan çocukların mutluluğunu tasvir etmektedir. Eser 1760 yılında resmedilmiştir. Eser şu anda Amerika’nın Toledo Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Haremin En Sevilen Kadını

Ne zaman çizildiği tam olarak bilinmeyen eserin 18. yüzyılda çizildiği düşünülmektedir. Eser Etienne Jeaurat tarafından çizilmiştir. Şu anda da İstanbul’da Pera Müzesi’nde sergilenmektedir.

Aşk Benzetmesi Cupid ve Psyche

1805 yılında Francisco de Goya tarafından çizilmiş olan bu eser iki aşığın ilişkisi tasvir edilmiştir. Tablo İspanya’nın Barselona şehrinde sergilenmektedir.

Telemachus ve Eucharis’in Vedalaşması

1818 yılında Jacques-Lois David tarafından çizilmiş bir eserdir. Eser Amerika’da J. Paul Getty Müzesi’nde sergilenmektedir. Eserde iki aşığın vedalaşması konu alınmıştır.

Francesca da Rimini

William Dyce tarafından 1837 yılında çizilen bu resim şu anda İskoçya’da Ulusal Galeri’de sanat severleri beklemektedir.

İki Aşık

Dante Gabriel Rossetti tarafından 1850 yılında çizilen bu eserde yan yana duran bi çift görülmektedir. İngiltere’de sergilenmekte olan bu eser şu anda Birmingham Sanat Müzesi’ndedir.

Southern Courtship (Güneyli Kuru)

Eastman Johnson tarafından 1859 yılında çizilmiş bir eserdir. Eser şu anda Amerika’da Houston Güzel Sanatlar Müzesi’ndedir.

Yürüyüş

1870 yılında Pierre-Auguste Renoir tarafından resmedilmiş bir tablodur. Tabloda yürüyen bir çiftin mutluluğu tasvir edilmiştir. Eser Amerika’da J. Paul Getty Müzesi’nde bulunmaktadır.

Öpüşme

1878 yılında Nikiforos Lytras tarafından öpüşen iki kişinin aşkı resmedilmiştir. Tablo şu anda Yunanistan’ın Alexandros Soutzos Müzesi’nde sergilenmektedir.

Eros’a Karşı Kendini Savunan Genç Kız

William-Adolphe Bouguereau tarafından 1880 yılında çizilmiş bir tablodur. Amerika’nın J. Paul Getty Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Aline Charigot ve Renoir Portresi

Pierre-Auguste Renoir tarafından 1881 yılında resmedilmiştir. Tablo şu anda Amerika’da Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Narihira ve Nijo no Tsubone Fuji Nehri Kıyısında

1882 yılında Tsukioka Yoshitoshi tarafından çizilmiş bir resimdir. Tablo şu anda Amerika’nın Los Angeles Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Aşk Tapınağı

1882 yılında Edward John Poynter tarafından ölümsüzleştirilmiş bir eserdir. Eser şu anda İngiltere’nin Walker Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Flörtleşen Çiftler Bahçesi

1887 yılında resmedilmiş olan bu eserde çiftlerin birbiriyle buluştuğu ortak bahçesi çizilmiştir. Eski yüzyıllardan beri tablolarda aşk ve sevgi devamlı konu edilen bir olgudur. Tablo Vincent Van Gogh tarafından çizilmiştir ve Vincent Van Gogh Müzesi’nde sergilenmektedir.

Aşkın Genç Rüyası

yüzyılın sonların Jennie Augusta Brownscombe tarafından çizilmiş olan bu eser uzun yıllar birlikte yaşamış olan çiftin aklından geçen gençkenki halleri resmedilmiştir. Tablo şu an Amerika’da Washington’da sergilenmektedir.

Paris’te Romantizm

Santiago Rusinol tarafından çizilmiş olan bu eserde piyano çalan kadını izleyen adamın aşkı tasvir edilmiştir. Eser 1894 yılında çizilmiştir. Şu anda da İspanya’nın Barselona şehrinde sanat severler ile buluşmaktadır.

Kiss IV (4. Öpücük)

Bu eser Edvard Munch tarafından 1902 yılında çizilmiştir. Eserde öpüşen çiftlerin birbirine olan aşkı tasvir edilmiştir. Eser şu anda Norveç’te Munch Müzesi’nde ziyaretçiler ile buluşmaktadır.

Orman Yolundaki Çift

August Macke tarafından 1913 yılında çizilmiş olan bu eser ormanda buluşan bir çiftin birbirine olan aşkını betimlemektedir. Eser şu anda Almaya’da Lehmbruck Müzesi’nde sergilenmektedir.

Pereja Dansı

1987 yılında resmedilmiş olan bu tablonun kim tarafından çizildiği tam olarak bilinmemektedir. Eser şu an Kolombiya’da Botero Müzesi’nde sergilenmektedir.

Romatizm

1988 yılında Dan Dailey tarafından çizilmiş olan bir eserdir. Eserde birbirine yemek yediren çiftin aşkı konu edinmiştir. Eser şu anda Amerika’da Huntington Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

The Kiss (Öpücük)

2008 yılında Koreli ressam Koh Sang Woo tarafından çizilmiş olan bu eser birbirine aşık bir çifti konu edinmektedir. Tablo şu anda da Kore’de Kore Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Çiçekleri Sulamak

2013 yılında tablo haline getirilmiş olan bu eser Çinli ressam Wang Xingwei tarafından resmedilmiştir. Tablo şu an Çin’de Ullens Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sanat severler ile buluşmaktadır.